- Štítky blogu
- káva
- pražírna
- pražená káva
- kafe
- zrnková káva
- arabica
- zdraví
- pražení
- kroměříž
- kávovar
- kanárské ostrovy
- robusta
- indie
- kopi luwak
- cibetka
- Cibetková káva
- květen
- mládež
- pití kávy
- den matek
- kdy začít pít kávu
- káva pro mladistvé
- káva a mládež
- svátek maminek
- ekologie
- bali
- luxus
- čerstvá káva
- hario
- termohrnek
- udržitelnost
- odpovědnost
- kávový svět
- coffee to go
- den otců
- táta
- káva pro maminku
- kávová produkce
- los castaňos
- filtr
- cibetková káva
- kávovary
- nivona
- coffee
- batch brew
- kava
- hulín
- lidé
- výběrová káva
Nejčastěji hledáte: Cibetkovou kávu. Koupit cibetku.
JAK PRAŽÍME KÁVU
KÁVOVÉ PŘEDPLATNÉ
SLEVA NA KÁVU ZA VĚRNOST
Kávový servis pro firmy, kanceláře a domácnosti– za 2 kg kávy automatické espresso za 1,- měsíčně
Kávovary NIVONA poradenství - servis - prodej
Jsme autorizované prodejní a servisní středisko pro kávovary NIVONA .
4 důvody, proč zvolit kávu z Kroměřížské pražírny
- Pražíme každý den a tak je naše káva vždy čerstvá.
- Na přání vám kávu pomeleme na profesionálním mlýnku.
- Kávu pražíme přímo na prodejně v Šafaříkově ulici.
- Balíme ji do sáčku s jednocestným ventilem.
Co si pochvalují zákazníci
- Dopravu zdarma nad 1000 Kč.
- Vysoká kvalita kávy za rozumnou cenu
- 100% záruka původu kávy
- Vlastní espresso směsi
- Prodej od 100 gramů
- Doprava po Kroměříži a do Hulína ZDARMA
U NÁS V PRAŽÍRNĚ
- Úvod
- Blog
- Káva a životní styl
- Kávové zvyky ve světě
Kávové zvyky ve světě
Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a její konzumace a příprava se v průběhu let vyvíjela a měnila. V současné době můžeme pozorovat mnoho kávových trendů, které se liší nejen v různých zemích, ale také napříč kontinenty. Podívejme se na některé vybrané kávové zvyklosti v Praze a Vídni a také jinde ve světě.
Pražská kávová kultura
Praha má bohatou kávovou kulturu, která je ovlivněna zejména italským stylem. V Praze najdete mnoho kaváren, které se specializují na espresso a cappuccino. Mezi nejznámější pražské kavárny patří například kavárna Slavia, která se nachází na břehu Vltavy a je známá svou vynikající kávou a atmosférou, kavárna Louvre, která je umístěna v historickém centru Prahy a která byla oblíbenou destinací spisovatelů a umělců, a kavárna Café Imperial, která se nachází v nádherné secesní budově a je známá svými dezerty a koláči.
V Praze se na počátku 21. století dobře rozjela i tzv. Třetí kávová vlna. Jedná se o relativně nový koncept, který se rozvinul v kávovém světě v posledních několika desetiletích a má své kořeny v Americe. Cílem třetí kávové vlny je zlepšit kvalitu kávy a vytvořit kávovou kulturu, která je zaměřená na kvalitu, udržitelnost a transparentnost.
Pro Třetí kávovou vlnu je charakteristická nezávislá a kreativní scéna kaváren, kde jsou připravovány kávové speciality, jako jsou například různé druhy pour-over kávy, cold brew a kávové speciality s mlékem, jako je flat white.
Kavárny, které se zabývají třetí kávovou vlnou, často pracují s lokálními pražírnami, které si zakoupí zelenou kávu přímo od farmářů a zpracovávají ji samy v kavárnách, aby mohly nabídnout co nejvyšší kvalitu kávy. Třetí kávová vlna se také zaměřuje na udržitelnost a etiku v oblasti kávy. To znamená, že se snaží zajistit spravedlivé podmínky pro farmáře, kteří kávu pěstují, a současně minimalizovat dopad na životní prostředí.
Vídeňská kávová kultura
Vídeňská kávová kultura je známá po celém světě a má své kořeny v 17. století, kdy zde byly otevřeny první kavárny. Ty se staly místem setkávání intelektuálů, umělců a spisovatelů, kteří se zde scházeli, diskutovali a často trávili celé odpoledne u kávy a novin.
Kromě kávy, která se podává v tradičních velkých skleničkách s mlékem nebo šlehačkou, jsou zde populární také dorty (zejména Sacher) a koláče.
Vídeňské kavárny mají svůj vlastní styl, který je charakterizován elegantním interiérem a klavírní hudbou. V roce 2011 byla Vídeňská kávová kultura zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako kulturní památka, kterou je třeba chránit a uchovávat pro budoucí generace.
Kavárny v samotném centru Vídně jsou často velmi zdobné a nabízejí mnoho druhů kávy, včetně melange, cappuccino a espressa.
Kávové trendy napříč kontinenty
Kávové trendy v Americe
V Americe je káva stále velmi oblíbená, a to zejména v podobě filtrované kávy a espresso. Kávová zrnka jsou často pražena světleji, což dává kávě jemnější chuť. V některých oblastech Ameriky, jako je například Kalifornie, jsou kavárny spíše místem, kde se lidé setkávají a pracují, zatímco v jiných oblastech jsou kavárny místem pro rychlé občerstvení. V posledních letech se však v Americe začaly objevovat nové trendy, jako je nitro, cold brew káva a použití alternativních mlék, mezi nimiž převládá ovesné nebo mandlové mléko.
Kávové trendy v Evropě
V Evropě jsou kávové trendy velmi různorodé. V Itálii je stále nejoblíbenější kávový nápoj espresso, který se podává v malých šálcích. Kromě toho je zde také velice populární cappuccino a latte. O italském cappuccinu se traduje, že je nejlepší na světě. V Anglii je zase populární filtrovaná káva a kávové svařáky. V Německu se pak pije převážně cappuccino a latte macchiato.
Kávové trendy v Asii
V Asii se káva stává stále populárnější, zejména v Japonsku, Jižní Koreji a Číně, kde se údajně každých 8 hodin otevírá nová kavárna.
V Japonsku je mimo espressa nejvíce zájem o tzv. kávové svařáky (svařená káva s vínem a směsí koření). Tamní kavárny často nabízejí vysokou kvalitu kávy z lokálních zdrojů, jako je například káva z provincie Yirgacheffe v Etiopii. Káva je v Japonsku také často podávána v kombinaci s dezerty a sladkostmi, což vytváří unikátní kávovou kulturu. Zajímavostí je také to, že káva je zde často považována za luxusní nápoj a mnoho lidí si kávu užívá jako relaxační rituál.
V Jižní Koreji je populární Dalgona káva, což je směs instantní kávy, cukru a vody, která se podává s lehce šlehnutým mlékem. Tento nápoj se stal velmi populární během pandemie, kdy mnoho lidí hledalo nové způsoby, jak si užít kávu doma. Po skončení pandemie se v Korei otevřelo velké množství kaváren, které utvořili tzv. "café culture streets", což jsou ulice s řadami kaváren, jenž návštěvníkům skýtají nevšední kávový zážitek.
V Číně se káva stává stále žádanější, zejména v městských oblastech. Zatímco tradiční čínská kultura považuje čaj za národní nápoj, mladší generace se stává stále více otevřenou kávě a od čaje se tak výrazně odvrací. To má za následek také vzrůstající tendenci světové spotřeby kávy a je otázka na jak dlouhou dobu budou současné pěstitelské oblasti dostačující. V čínských kavárnách je káva často kombinována s čínskými ingrediencemi, jako je například matcha nebo goji bobule.